fbpx

Fenerbahçe Mah. Lalezar Sk. No:7/9 Kadıköy/IST. +90 (216) 358 21 22

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği
Kapalı burun estetiği burun ucunda bir kesi yapmadan ve burnun doğal bağlarını ve dokularını koruyarak burun şeklinde yapılan değişiklikler sayesinde yüz ile uyumlu şekilde estetik bir görüntü sağlamaktadır. Bu değişiklikler çoğunlukla burun sırtındaki kemerin azaltılması, burun ucunun daha ince ve kibar bir görüntüde olması, burun genişliğinin azaltılması gibi isteklerdir.
  • Ameliyat süresi 1-2 saat arasıdır. 
  • Ameliyat genel anestezi altında yoğun bakım ünitesi de dahil olmak üzere her branştan ekiplerin olduğu ulusal ve uluslararası standartlara uygun hastanelerde gerçekleştirilmektedir.  
  • Hastanede 1 gece takip sonrası taburcu olunabilmektedir.
  • Ameliyat sonrası göz çevresinde ödem ve morluk minimal olabilir. Olduğunda ise 7-10 gün içerisinde tamamen geçer 
  • Ameliyat sonrasında 2 kontrol gerekmektedir.
  • Bandaj ve hafif atel dönüş yolculuğu öncesinde çıkartılır. 
  • Ameliyat sonrası 2 ay boyunca 2 haftada bir sonrasında 1 yıl boyunca ayda bir fotoğraf ve online görüşme şeklinde takipler yapılır. 
  • Hemen Randevu Al
Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Burun estetiği ameliyatı kimler için uygundur?

Burun estetiği ameliyatı doğumsal olarak veya geçirilmiş travma, ameliyatlar sonrasında oluşan şekil bozuklukları veya burun şeklinde yüz ile uyumlu şekilde değişiklik isteyen kişilere uygulanabilir.

Burun Estetiği Ameliyatlarında Hastalarımız tarafından en çok istenen değişiklikler nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı için başvuran hastalarımız tarafından en çok istenen değişiklikler burun kemerinin azaltılması, burun uzunluğunun kısaltılması, ucunun daha belirgin ve bir miktar kalkık hale getirilmesi, burundaki eğriliklerin düzeltilmesine yönelik müdahalelerdir. Genel olarak burun yapısının küçültülmesine yönelik istekler olup bunun dışında özellikle daha önce yapılmış burun estetiği ameliyatların düzeltilmesi işlemi ikinci sırada yer almaktadır.
Bunun yanında kişinin genetik özelliklerine bağlı olarak örneğin Asya bölgesi kökenli veya siyahi hastalarda burun kemerinin yükseltilmesi de sık istenilen değişikliklerdir.

Burun estetiği ameliyatı en yüksek hangi yaşta yapılabilir ?

Burun estetiği ameliyatında her ameliyatta olduğu gibi genel sağlığın ameliyat öncesinde burun estetiği ameliyatına imkan vermesi şarttır. Bu şartları sağlayan kişilerde ameliyat yapılabilir. İleri yaşlarda deri ve bağ dokusunda elastikiyet kayıpları göz önünde bulundurularak bununla ilgili hasta adaylarımızı aydınlatmaktayım. Deri elastikiyeti azaldıkça deri altında kemik ve kıkırdak dokularda yapılan değişikliklere burun derisinin adaptasyonu zorlaşmaktadır. Örneğin ileri yaşta deri elastikiyeti azalmış ince derili bir hastada kemer alındığı zaman daha genç yaşta aynı miktarda kemer alınmış bir hastaya göre deri üzerindeki kırışıklık olma ihtimali daha yüksektir. Ameliyat planı ve sonrasındaki tedavi sürecinde bunları dikkate alarak planlama ve bilgilendirme yapmaktayız. 

Burun estetiği ameliyatı En küçük hangi yaşlardan itibaren yapılabilir?

Erkeklerde 17, kadınlarda 16 yaşından itibaren burun estetiği yapılabilir. 18 yaşından önce ameliyat olmak isteyen hastalarımız için ebeveyn onayı ve refakati zorunludur. Birebir görüşme ve psikolojik durumun değerlendirilmesi her yaş grubunda önemli olsa da bu
yaşlarda daha fazla önemlidir. Duygusal patlamalar ve sabırsızlığın ön planda olma ihtimalinin daha yüksek olduğu bu dönemde ameliyat isteyen kişiler bunun bir ameliyat olduğunun bir iyileşme süreci gerektiğinin ve ameliyata olduğundan yüksek anlamlar yüklenmemesi
gerektiğini göz önünde bulundurmalıdırlar.

Burun estetiği ameliyatı için görüşme öncesi önerilerim nelerdir ?

Bu ameliyatla ile ilgili soru ve merak ettiklerinizi görüşme öncesinde not almanızı öneririm. Bu sayede daha verimli ve aklınızdakilere net cevap alabileceğiniz bir görüşme gerçekleştirebiliriz. Ameliyat öncesinde genel bir bilgi sahibi olmak için internetten araştırma yapılması faydalıdır. Fakat internette elde edilen bilgililerin bir kısmının kafa karışıklıkları ve yanlış bilgilendirmelere sebep olduğunu sıkça görmekteyiz. Bu nedenle muayene sırasındaki bilgilendirmelerin yerini almamaktadır. Bizim bilgi dağarcığımız hem alınan yoğun eğitimlerin hem de tecrübelerin birleşiminden oluşmaktadır. Dolayısıyla kendinize özgü durumlar ve bu durumda yapılabilecekler ile ilgili doktorunuz sizi en iyi şekilde yönlendirecektir.

Burun estetiği hastalarında şekille ilgili nasıl beklentiler olur?

Burun estetiği ameliyatı olmayı düşünen hasta adaylarımızda genellikle karşılaştığımız birkaç durum mevcut. Burnun belirgin bir bölgesine odaklanma ve bu bölge ile ilgili şikayetler; örneğin kemerim fazla, burun ucum aşağıda, burnum eğri , burun deliklerim çok geniş vb.. Bu durumda genellikle başka problemlerin eşlik ettiği hastalar tarafından çok farkedilmez ve sadece bu bölgenin düzeltilmesini isterler. Az sayıda hastada bu sağlanabilse de çoğu durumda değişen burun dinamiklerinin değerlendirilmesi ve değişiklikler yapılması gerekebilmektedir. Burnun canlı ve dinamik bir yapısı olduğu unutulmamalıdır. 
Beğenilen bir kişi veya figürün burun yapısının istenmesi; bu esasen burun yapısından daha çok yüz genelindeki diğer değişiklikleri de içermektedir. Dolayısıyla böyle bir durumda yine bütünsel yaklaşım ile hareket etmek önemlidir. Unutmayalım ki bizim ameliyat ettiğimiz sizsiniz ve her bireyin her detayı oldukça farklı özelliklere sahiptir. Yine de bu tür isteklerin çekinilmeden belirtilmesi taraftarıyım. Bu sayede zihin içerisinde ameliyat beklentisinin derecesi ve bunun gerçekleşip gerekleşmeyeceği ile ilgili gerçekçi düşüncelerimizi hasta adaylarımızla paylaşma fırsatı bulmaktayım.
Ameliyat olan başka bir kişiyle kıyaslama ve bu yüzden ameliyat olarak benzer sonuçlar bekleme; başarılı estetik ameliyatlar insanların bu konudaki cesaretlerini arttırmaktadır, benzer sonuçlar almak mümkün olmakla birlikte farklı bireylerin sadece burun kemik ve deri yapısında değil yüzde de farklı yapıları olduğu ve iyileşme sürecinde de farklı sonuçlar alınabileceğini unutmamak gerekir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ameliyat öncesinde genel sağlık durumunuz ile ilgili bütün detayları doktorunuza söylemeniz çok önemlidir. Ameliyat öncesinde bunların bilinmesi ameliyat ve sonrasında oluşabilecek problemler konusunda önlem alınmasını sağlayabilir. Bu önlemler ile hem genel sağlığınız ile ilgili hem de ameliyat sonucunu olumsuz etkileyecek durumları önlemek mümkün olabilmektedir. Örneğin yüksek tansiyon hastalarında tansiyon düzenlenmesi, tiroid hormonu yetersizliklerinde veya fazlalıklarında normal seviyelere ulaşılması, diyabet (şeker) hastalarında düzenli takip ve HbA1c seviyelerinin normale dönmesi, belirgin demir eksikliği durumunda kan seviyelerinin normalleştirilmesi ameliyat süresi ve yara iyileşmesinin en iyi sonuçlanması için gerekmektedir..Ayrıca rutin veya arada kullanılan ilaç ve vitaminler ile bitkisel ilaç ve çayların, sigara ve alkol kullanımı ve diğer alışkanlıkların bilinmesi anestezi ve ameliyat sürecini etkileyebileceğinden muhakkak belirtilmelidir.
İLETİŞİM
*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!