fbpx

Fenerbahçe Mah. Lalezar Sk. No:7/9 Kadıköy/IST. +90 (216) 358 21 22

Meme Büyütme Estetiği

Meme Büyütme Estetiği
Meme büyütme ameliyatı daha dolgun görünen bir meme yapısına sahip olmak için bazı durumlarda ise daha iyi ve simetrik bir meme yapısına kavuşmak için yapılan cerrahi müdahaleleri içerir. Bu büyütme silikon meme implantları ve yağ enjeksiyonları ile sağlanabilir. 

  • Ameliyat 45-60 dakika kadar sürmektedir.
  • Ameliyatın içeriğine göre aynı gün veya ertesi gün taburcu olunabilir.
  • Ağrı seviyesi düşüktür.
  • Hemen Randevu Oluştur
Meme Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Meme büyütme ameliyatı memede dikleştirme sağlar mı ?

Eğer memede sarkıklık var ise ve bu sizi rahatsız ediyorsa meme büyütme ameliyatının dikleştirme ameliyatı olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Meme büyütme ameliyatı 1-2 cmlik bir sarkmada meme içerisini doldurarak memenin göreceli olarak daha dik duruyormuş gibi gözükmesine sağlayabilir. Bu durumda eğer çok küçük meme hacmi istenmiyorsa hastalarımız dikleştirme ameliyatı olmadan da görüntüden memnun kalabilmektedirler. Fakat daha fazla bir sarkıklık da daha dik bir meme için meme dikleştirme ameliyatı gerekmektedir. Böyle bir durumda bununla ilgili kesin karar almanız için ameliyat öncesi muayene ile birlikte sizi bilgilendirip yönlendirmekteyim

Meme protezi ameliyatını nasıl uyguluyorum ve ameliyat ne kadar sürüyor ?

Meme protezi ameliyatını genel anestezi altında uyguluyorum. Ameliyat süresi ortalama 40- 45 dakika sürmektedir.
Meme protezi ameliyatlarından önce nelere karar veriyoruz ?
1-İstenilen meme cup ölçüsü
Cup size, meme hacmi seçiminde kullandığımız önemli kriterlerdendir. Bu her ülkede değişik bir sıralama şeklinde yer almakta küçükten büyüğe doğru A ölçüsü ile F ölçüsü arasında değişebilmektedir.
2- Ameliyat kesisi yeri
Silikon meme protezlerini meme altı oluğundan,meme başından veya koltuk altından yerleştirilebiliyor. Ben meme altı oluğunu tercih ediyorum ve hastalarıma genellikle bunu öneriyorum Meme başı genişliği müsait olan hastalarda ise meme başından protezi yerleştirmek mümkün olmaktadır.
3-Protezi yerleştireceğimiz seviye
Meme dokusunun kalınlığı veya inceliği göz öününde bulundururak meme protezlerini kas altı ,kas zarı altına (fasya) veya meme dokusu altına yerleştirmek mümkündür.

Meme protezi kas altına ,meme kası zarı (fasya altına)altına , meme dokusu altına mı yerleştirilmelidir ?

Meme protezleri meme dokusunun hemen altına, göğüs kası (pektoral adelel) altında veya pektoral kas zarı (fasyası) altına yerleştirilebilir. Bu tekniklerinde kendi içerisinde detayları tabi ki mevcuttur. Aynı zamanda her estetik ameliyatta olduğu gibi her plastik cerrahın da bu konuda farklı yaklaşımları ve deneyimleri olacaktır.Derinden yüzeysel tabakaya doğru ilerlersek:
Kas altı yerleşimi,
Meme protezi ameliyatında meme protezlerini çoğunlukla kas altına yerleştirmekteyim. Burada genellikle bu ameliyatı isteyen kişilerin meme dokusunun az,yani protezin üst kısmını örtmede yetersiz bir kalınlıkta olmasının rolü vardır.
Kas altı protez yerleşiminde eğer kişinin geniş bir gövdesi ve buna uygun genişlikte bir kas yerleşimi var ise aynı zamanda da küçük bir hacim değişikliği düşünülüyorsa meme protezinin büyük bir kısmı tamamen göğüs kası altında yerleşimli olmaktadır. Fakat gerçekte çoğunlukla istenen veya uygun olan meme protez hacmi bu silikon protezin tamamen kas altında yerleşik olmasına imkan sağlamamaktadır. Dolayısıyla bizim kas altı meme protezi yerleştirdiğimiz durumların çoğunda bu kas meme protezinin orta ve üst kısmını kapatmaktadır.Yani meme protezinin alt kısmı kas ile kaplı olmamaktadır. Burada amaç tamamen protezi kas dokusu ile kaplamak değil protezi en belirgin olduğu üst kısmının kas tabakası ile kapatılmasıdır. Bu kapatma ile meme dokusu ve protez arasında bir bariyer oluşturulmaktadır. Bu daha yumuşak bir meme geçişi sağlamakta ve dışarıdan en çok gözüken bu bölgede protezin ilerleyen dönemlerde belirgin olmasını engellemek amacıyla yapılmaktadır. Fakat ince bir kas dokusuna sahip bir kişide görece olarak büyük bir protez yerleştirildiğinde yine bu bölgede belirginlik ihtimali tabii olarak mevcuttur.
Meme büyütme estetiğinde kas altı yerleşim dediğimizde çoğunlukla büyük pektoral kasın altına protezin yerleştirilmesini kastediyoruz. Burada son yıllarda çeşitli teknik farklılıklar kullanılarak protezin kısmi olarak kas altına yerleştirildiği teknikler gösterilmiş bunların meme büyütme estetiği ameliyatlarındaki avantajları tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır. Amaç genel olarak meme protezi üzerindeki kas dokusu koruyuculuğunun gerekli noktalarda maksimum seviyede tutulması, aynı zamanda meme dokusunun protez tarafından yukarıya itilmesi yani meme başının yükseltilmesinin de sağlanmasıdır. Yine kas dokusunun protezi örtme avantajını kullanırken doku travmasının minimal tutularak kas altı yerleşime bağlı olabilecek bazı problemlerin minimalize edilmesine yönelik teknikler de uygulanmaktadır.
Ameliyat öncesi görüşmelerde bana sıkça sorulan ''Kas altı meme protezi yerleştirdiğimiz için bu kas dokusu meme protezini tutar ve bu sayede memede ilerleyen dönemde sarkma olmaz '' yaklaşımı doğru değildir. Burada göğüs kasının vücutta kemiklere yapışık bir şekilde kol hareketleri dışında sabit bir yapıda olması ve bunun meme dokusunu da sabit tutabileceği yaklaşımı hastalarımızı bu düşünceye sevk edebilmektedir. Fakat meme dokusu oldukça geniş bir alanda yerleşimlidir. Yer çekim,i aynı zamanda doku ve deride elastikiyet kaybıyla meme, alttaki kas dokusundan zaman içerisinde ayrılarak aşağıya doğru hareket etmektedir. Bu,kilo alıp verme periyotlarında sarkıklık olmasının da sebeplerinden biri olmaktadır. Dolayısıyla kas altı protez yerleştirildiğinde meme dokusunu burada tutacak bir etki yaratmamaktadır. Tam tersi olarak kas dokusunun proteze çok yapışması ve zaman içerisinde meme dokusunun bunun üzerinde aşağıya doğru hareket etmesi nadiren de olsa protezin yukarıda yapışık şekilde kaldığı ve bunun üzerinden memenin aşağıya doğru kaydığı hoş olmayan bir görüntü oluşturmaktadır. Bu ihtimal ameliyat içerisinde yapılacak bazı yaklaşımlar ile minimal düzeye çekilebilse de her bireyin meme dokusunun ameliyat sonrası iyileşmesi ve yer değiştirmesi oldukça farklılık göstermektedir. Bu durumda tedavi olarak meme protezini saran kapsülün açılarak,hastamızın isteğine göre mevcut meme implantının veya daha büyük bir hacimdeki implantı memede aşağıya çekilmesi,memenin alt bölgesinde dolgunluk sağlanması ve/veya ihtiyaç halinde meme dikleştirme yapılabilmektedir.
Kas Zarı (Fasya) Altına meme protezi yerleştirilmesi
Kas zarı (Fasya) sadece göğüs kasında değil vücuttaki tüm kaslarda kası kaplayan ve kalınlığı hem bireysel hem de kas yapısına göre farklılık gösteren bir yapıdır. Fasya kendisi kasa göre ince bir yapıda olsa da fonksiyonel olarak protezi kaplayarak bir miktar koruyucu bariyer özelliği taşımaktadır. Bunun ne kadar koruyucu bir özellik taşıyacağı kişinin meme dokusunun kalınlığı,fasyanın kalınlığı ve konulan protezi hacmiyle ilgili olabilmektedir. Daha ağrısız bir postoperatif süreç, kas altı yerleşim sonrası oluşabilecek kasın aşırı aktif olmasına bağlı, kol hareketlerinde meme protezinin yer değiştirmesi gibi olasılıkları da azalttığından, yukarıda bahsettiğim gibi kas altı yerleşiminde kas tarafından sıkıca tutulmuş protezin yaratabileceği sorunların ortadan kalkmasında, aynı zamanda meme altı protez yerleşimine göre ekstra bir tabaka ile koruma sağladığı düşünüldüğünden tercih edilebilmektedir.
Kas üzerindeki bu ince zar yapısından en verimli miktarda faydalanabilmek için ameliyat sırasında bu dokunun çok dikkatli bir şekilde ayrılarak sağlamlığının korunmasına özen göstermek şart olmakla beraber meme dokusunun kalınlığı , protez hacminin büyüklüğünün ve iyileşme sürecinin de bu konuda önemli rolü olduğu unutulmamalıdır.
Meme dokusu altına protez yerleştirilmesi
Meme, memenin dokusu,yağ dokusu,deri ve bağ dokulardan oluşmaktadır. Meme dokusunun yeterli miktarda olduğu hastalarda protez meme dokusu altına yerleştirilebilir. Bu yeterlilik hem kişinin meme dokusunun kalınlığına hem de konulması planlanan protezi büyüklüğüne göre her bireyde farklılık gösterir. Burada hem deri kalınlığı hem yağ dokusu miktarı ve ileride oluşabilecek değişiklikler(örneğin kilo kaybı) hem de meme dokusunun kalınlığı ön görülerek ameliyat planı yapmak gerekir. Kas altı ve kas zarı altı yerleşime göre daha az ameliyat sonrası ağrı olması, meme dokusunu direk olarak yükseltmesi ve daha çok ileriye doğru itmesi gibi avantajlarından faydalanılabilir. Meme protezini meme dokusu altına yerleştirdiğimizde de meme tamamen bir bütün şeklinde alttaki kas ve kas zarından ayrılır ve bu ameliyatta da meme dokusuna bir müdahale söz konusu olmamaktadır. Meme protezini meme dokusu altına yerleştirmek de diğer yöntemler gibi süt kanallarına herhangi bir zarar vermemektedir!

Meme protezleri ile meme büyütme ameliyatından sonra ağrı olur mu ?

Meme protezlerinin kas altı yerleştirilmesi durumunda ağırlığa da bağlı olarak bir miktar ağrı olacaktır. Bu ağrı bir süre sonra azalır ve genellikle 5 gün sonra da oldukça az bir seviyeye iner. Özellikle kas altı protez yerleşiminde ağrının gece uyurken bir miktar ödem olmasına ve hareketsizliğe bağlı olarak sabahları fazla olduğunu ve öğleden sonra azalmaya başladığını görüyoruz. Bu ağrı ameliyat sonrası 2. günden itibaren her sabah bir önceki güne oranla azalmaktadır. Bu yüzden akşam yatmadan önce ve sabah kahvaltı sonrası ağrı kesicilerin önerilerimiz doğrultusunda kullanılması ile ağrı kontrolü sağlanabilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında yara bakımında önerilerimiz nelerdir ?

Ameliyat bitiminde ameliyat kesisi (insizyon) bölgesini genişleme özelliği olmayan koruyucu bantlar ile kapatmaktayım. Bu bantları 3-4 gün boyunca çıkarmadan tutuyorum. Bunun sonrasında da çok sık değiştirilmeden bu bölgede tutulmasını öneriyorum. İyodin içerikli temizleyiciler ile bu bant üzerinden günlük insizyon temizliği sağlanabilir. Kesi yerinin kuru ve temiz şekilde korunması kesi yeri bakımı için yeterli olacaktır. Bu bakımı kişiye göre değişmekle birlikte 2-3 hafta kadar sürdürebilirsiniz. Bu dönemde yine aklınıza gelen soruları doktorunuza danışmanızı ve tavsiyeler doğrultusunda hareket etmenizi öneririm.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında ne zaman banyo yapılabilr ?

Ameliyatın ertesi günü su geçirmeyen bantlar sayesinde duş almanızda sakınca yoktur. Fakat duş süresinin kısa olmasını, banyoya girip çıkarken kazaya sebep vermeyecek şekilde dikkatli olunmasını,banyo sonrasında kesi yeri etrafının gerekirse sıcak ayarda olmayan bir saç kurutma makinesi kullanarak kurutulmasını önermekteyim.

Meme protezleri (silikon implantlar) ne kadar süre kullanılmaktadır?

Meme silikonları eğer silikonda bir deformasyon gelişmez ise ki bu oldukça düşük bir ihtimaldir. Ömür boyu kullanılabilmektedir. Firmalar genellikle 10 yıllık bir garanti süresi vermektedirler. 

Hangi durumlarda hastalarımız bu ameliyat için bize başvurur ?

1- Doğumsal olarak meme dokusu gelişimi yetersiz ve hiç olmayanlar
2- Meme gelişimi ve dokusu mevcut fakat vücutları ile orantılı sağlanması amacıyla daha büyük ve geniş bir meme isteyenler
3- Meme hacminin kilo alma verme periyotları sonrasında azalması nedeniyle bu hacmin geri kazanılmasını isteyenler
4- Memede asimetri, doğumsal şekil bozuklukları, tuberoz meme görünüm veya meme kanseri cerrahisi veya travmalar nedeniyle meme dokusunda eksiklik olan hastalar.

Damla (anatomik) veya yuvarlak şekilli meme protezleri arasındaki farklar nelerdir ?

Meme protezleri hacim,genişlik,yükseklik, iç yapısının içeriği ve yerleşimi, dış yapısının özellikleri ve şekli gibi bir çok farklılık içermektedir. Kişinin vücut yapısı,meme dokusunun özellikleri ve istekleri göz önünde bulundurularak alternatifler arasından seçim yapılabilir. 
Yuvarlak meme protezleri yuvarlak ve simetrik şekillidir. Dolayısıyla meme içerisine yerleştiğinde meme dokusunun üst, yan ve alt bölgelerine aynı şekilde bir hacim kazandıracaktır. Meme dokusu olan bir kişide kendi meme dokusunun hacim olarak her bölgede artmış bir şeklini meydana getirecektir. Meme dokusunun az olduğu durumda ise ameliyat sonrasında meme şekli daha çok meme protezinin şekline yakın yani yuvarlak şekilde olacaktır. Buradaki yuvarlak şeklin ne kadar olacağını hastanın meme dokusu ve konulan meme protezinin büyüklüğü belirlemektedir.
Damla veya anatomik şekilli meme protezleri ise üst bölgesi alt bölgesine göre daha az dolgun meme protezleridir yani alt ve üst bölgesi simetrik olmayan meme protezleridir. Alt bölgenin dolgunluğunu gerektiren,memenin gövdeye göre yüksek yerleşimli olduğu durumlarda kullanmaktayım. Aynı zamanda alt bölge dolgunluğunun meme başının daha çok yukarıya bakması ile sonuçlandığından buna ihtiyaç olan durumlarda kullanılabilmekte fakat aynı zamanda bu sebepten damla proteze özgü bir ameliyat planlaması da gerektirmektedir. Asimetrik yapısından dolayı damla meme protezlerinin yerleştirildiği şekilde kalması için hem ameliyat planının iyi yapılması hem de ameliyat sonrası bakımın özenli olması gerekmektedir. Nadir de olsa meme protezinin kendi etrafında yapacağı hareketler protezlerin yerleştiği şekilden farklı bir yerleşim göstermesine ve meme şeklinin planlama ile uyum sağlamamasına sebep olabilir.

Meme büyütme ameliyatı isteği ile gelen hastalarımızda ne gibi şikayetler ile başvururlar ?

1- Her iki memenin yeterli gelişim göstermesi ve neredeyse hiç meme ve yağ dokusunun mevcut olmaması
2- Memede üst bölge dolgunluğunun olmaması
3- Yandan bakıldığında ileriye doğru projeksiyon eksikliği
4- Kalça ve omuzlar arasındaki mesafe ile orantısızlık
5- Memelerde simetri olmaması
6- Tubuler şekilli meme yapısı

Meme büyütme ameliyatı sonrasında ne zaman spora başlanılabilir ?

Ameliyatın hemen sonrasında yorulmayacak şekilde kısa yürüyüşler ev içerisinde veya etrafında yapılabilr. Uzun süreli yürüyüş egzersizlerini 4. hafta sonuna kadar önermemekteyim. Ağır egzersizlere ise 6-8 hafta dolana kadar yapılmasını önermiyorum. Böyle bir durumda doktorunuza danışarak ve yapılacak egzersiz şeklini anlatarak daha iyi bir öneri almanız mümkündür

Meme Büyütme Ameliyatı sonrasında ne zaman denize veya havuza girebilirim?

2. haftadan itibaren denize veya havuza girmenizde sakınca yoktur. Yalnız bu durumda dikkatli ve yavaş şekilde yani yüzmek için değil serinlemek amacıyla suya girmenizi önermekteyim.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında güneşlenme veya solaryum sakıncalı mıdır ?

Uzun süreli güneşlenme ve solaryum deri yapısına zarar verebilir ve bu yüzden önerilmemektedir. Meme büyütme ameliyatı sonrasında ise meme dokusunda ameliyat sonrası ödem oluşacaktır. Bu ödem nedeni ile güneşe uzun süreli mazuriyet sonucu deride renk değişiklikleri ve irritastyon daha kolay olmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrası en az 6 hafta kadar güneşlenme önermiyorum. Sonrasında ise en az 30 faktörlü bir güneş koruyucu krem ve kesi yerinin kapatılmasını önermekteyim.

Silikon implantlar ile meme büyütme estetiği sonrası rutin radyolojik meme kontrolleri etkilenir mi ?

Rutin meme kontrolleri, muayene USG ve mamografi kontrollerini içermektedir. Ameliyat sonrasında bu kontroller açısından meme büyütme ameliyatlarının hiçbir sakıncası olmamaktadır. Rutin meme kontrollerinizi aynı şekilde yaptırabilirsiniz.

Meme Protezi ameliyatından sonra hareket kısıtlaması yapmak gerekir mi ?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında bir miktar ağrıya bağlı olarak hastalarımızın bir kısmında özellikle kol hareketlerinde kendiliğinden olan kısıtlamalar görmekteyiz. Ameliyat sonrasında yavaş ve kontrollü hareketler ile kişinin kendi ihtiyaçlarını karşılamasında bir sakınca yoktur. Bu hareketler ile omuz ekleminde hareketsizliğe bağlı ağrıların da önüne geçilmekte ve daha erken dönemde sosyal hayata dönüş sağlanabilmektedir. Her ameliyat aynı şekilde olmadığından ve ameliyat sürecinde de farklılıklar olabildiğinden ameliyat sonrası bu dönemde ne şekilde hareket edebileceğiniz ile ilgili soruları bize sorabilirsiniz.Genelde hastalarımızda uzun dönem yürüme sonrasında kol hareketlerine bağlı olarak ameliyat bölgesinde bir miktar ödem olabilmektedir. Bu normaldir ve zaman içerisinde geçecektir. Bu yüzden uzun süreli yürüyüşleri erken dönemde tavsiye etmemekteyim. Özellikle ilk 1 ay boyunca kontrolsüz ve ani kol,omuz hareketleri yapılmamasını öneriyorum. Bunun dışında iletişim halinde kalarak size özgü durumları danışmanızı ve bu doğrultuda hareket etmenizi öneririm .
İLETİŞİM
*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!