fbpx

Fenerbahçe Mah. Lalezar Sk. No:7/9 Kadıköy/IST. +90 (216) 358 21 22

Meme Dikleştirme Estetiği

Op. Dr. Bora Ok - Plastik Cerrah

Meme Dikleştirme Estetiği

Meme dikleştirme ameliyatları estetik meme cerrahisinde planlamanın en önemli olduğu ameliyatlardandır. Kişinin deri yapısı, memenin sarkıklık derecesi, vücut ölçüleri, kilo alıp verme durumu ve isteklerinin hepsi birlikte değerlendirilip bu bilgiler ışında bir planlama yapılmalıdır. Oldukça tecrübe gerektiren ve dikkatli planlama gerektiren bu ameliyat sonrası hemen erken dönemde özgüven artışı gözlemlenmekte ve yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.


Genellikle deri sarkıklığı fazlaca ve özellikle meme altında deri ve meme dokusu fazlalığı çok olduğundan meme başı çevresinde bir kesi ile meme başı yukarı taşınır, aşağıya doğru dik bir kesi ile meme enlemesine daraltılır ve alttaki fazlalık yatay bir kesi ile toparlanır. Bu meme başı çevresinde bir iz ve ters T şeklinde bir iz ile sonuçlanır. İz kişinin dokusuyla ilgili bir faktör olmak ile birlikte cerrahi prensiplere özen gösterilmesi durumunda çok ince bir şekilde ve kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde iyileşir. Ameliyattan 3-6 ay sonra bu ize yönelik bazı uygulamalar daha da iyi sonuç alınmasını sağlar. Dikkatli bir cerrahi ve iyi yerleştirilmiş izler ile hastalarımız için izler problem olmamaktadır. Memenin daha yukarıda ve iyi bir şekilde olması ve dolgunluk sağlanması ile hastalarımızın yüzü gülmektedir.


Memede sarkıklık ve hacim kaybının birlikte olduğu durumlarda dikleştirme yani meme başının sarkıklığının giderilmesi ve memenin toparlanması ile birlikte silikon protezler ile hacim kazandırılması çoğu zaman bir gereklilik bazen de hastaların olduğundan daha dolgun bir meme görüntüsü istemeleri sebebiyle gerçekleştirilmektedir.


Kişinin kendi dokusunun meme hacminin sağlanmasında yetersiz olduğu durumlarda meme protezleri altın standart uygulamalardır. Meme dokusunun kalınlığı göz önünde bulundurularak protez göğüs kasının altına veya kas zarı altına yerleştirilebilir. Meme protezi memeyi tutmaz memeyi tutan meme derisinin bütünlüğü ve elastikiyetidir. Memenin taşımayacağı büyüklükte protezler zaman içerisinde ağırlık yaparak meme alt bölgedeki dokunun genişlemesine sebep olabilmektedir. Bu deri elastikiyetinin iyi olmadığı hastalarda zaman içerisinde görülebilir. Böyle bir durumda daha küçük hacimde protezler ile deri fazlalığının alınması işlemi yapılabilmektedir. Bu yüzden bu konu ile ilgili ameliyat öncesinde hastalarımızı uyarmaktayız. Ayrıca meme başının yukarıya alınması durumunda deride de gerginlik olacağından her durumda istenilen protez hacmi büyük ise bunu yerleştirmek mümkün olmayabilir. Özellikle bu ameliyat için beklentilerinizi belirtmek ile birlikte doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket etmeniz en doğrusu olacaktır.


Özellikle son dönemler hızlı ve çok miktarda kilo kaybına bağlı olarak meme dokusunda sarkma ve beraberinde hacim kayıpları çokça karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle protez dikleştirme ameliyatlarını yapılma sıklığı da artmıştır.


Eskiden daha çok gebelik sonrasında kilo alıp vermeye bağlı karşımıza çıkan bu durum zayıflama ameliyatlarının sayısının giderek artması ile birlikte doğum öncesi meme dikleştirme ameliyatlarının da daha sık yapılmasıyla sonuçlanmaktadır. Gebelik öncesinde bu ameliyatların yapılmasının süt vermeye bir olumsuz etkisi yoktur. Meme dikleştirme ve protez ameliyatlarında meme başı canlılığı ve altındaki süt bezleri korunmaktadır. Zayıflama döneminin devam ettiği hastalarda veya deri gevşekliği çok fazla olan hastalarda protezin de ağırlığı ile birlikte zaman içerisinde tekrar deri sarkmaları eskisi ile kıyaslanamayacak derecede olabilir. Bu durumda küçük deri germe müdahaleleri özellikle bu hastalarda gerekebilir. Bu ameliyatlar küçük bir alanda ve sadece deriyi içerdiğinde hem süre olarak kısa hem de iyileşme çok hızlı olmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası ne kadar kilo kaybedilirse sarkma olabileceği ile ilgili kesin bir değerlendirme yapmak çok doğru olmamak ile birlikte genellikle vücut ağırlığının yüzde 5 i kadar kilo kayıpları çok rahat tolere edilebilmektedir.

  • Hemen Randevu Oluiştur
İLETİŞİM
*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!