fbpx

Fenerbahçe Mah. Lalezar Sk. No:7/9 Kadıköy/IST. +90 (216) 358 21 22

Jinekomasti

Jinekomasti
Erkek meme dokusunun büyüklüğü son dönemlerde oldukça sık çaresi aranan durumlardan biridir. Meme dokusu analiz edildikten sonra meme başı alt çizgisinden yapılacak küçük bir kesi ile meme dokusu alınmakta, eş zamanlı yapılan yağ alma işlemi ile de yağ dokusu azaltılarak kısa sürede bu sorundan kolayca kurtulmak mümkündür.
Erkekte meme büyüklüğü jinekomasti olarak adlandırılmaktadır. Erkek meme büyüklüğünde meme dokusunun fazlalığına, yağ dokusu fazlalığı, meme başının geniş ve ileriye doğru fıtıklaşması da eşlik etmektedir. Özellikle son yıllarda zayıflama cerrahilerinin sayıca artması ile birlikte kısa sürede büyük miktarlarda kilo veren ve bunun sonucunda meme bölgesinde deri sarkıklığı şikâyeti ile başvuran hasta sayısı da artmaktadır.
Erkekte meme büyümesi (jinekomasti) şikâyeti ile başvuran kişilerde tedavi seçenekleri fizik muayene sonucunda belirlenmektedir.

  • Hemen Randevu Oluştur
  • Hemen Randevu Oluştur

Lipoliz ve Liposuction (Yağ Eritme ve Alma)

Memede belirgin yağ dokusu fazlalığı minimal meme dokusu ile seyrediyorsa liposuction ile bu meme dokusu alındığında memede yeterli küçülme sağlanacaktır. Sadece liposuction ile fayda görecek hasta grubu yağ dokusu fazlalığı olan genç orta yaş grubu meme dokusunda fıtıklaşma olmayan hastalardır. Alttaki yağ dokusunun eritilerek alınmasıyla üstündeki deri kasılarak küçülür ve toplam meme hacmi ve görüntüsü de buna bağlı olarak küçülür. Ameliyat sonucunu belirleyen en önemli faktör derinin elastikiyet kapasitesi yani alttaki yağ dokusu alındığında kasılabilme, küçülebilme potansiyelidir. Meme dokusu fazlalığının eşlik ettiği durumlarda yalnızca liposuctionın yetersiz olduğu kanaatindeyim. Bu yüzden bu hastalarda aynı zamanda direkt meme dokusu çıkartılmasını önermekteyim.

Direkt Meme Dokusunun Çıkartılması

Meme başının kahverengi bölgesiyle normal deri arasındaki sınır bölgeden yapılacak kesi ile meme dokusuna direkt olarak ulaşılarak çıkartılması toplam meme hacminin azaltılması açısından etkindir. Ben genellikle, öncelikle liposuction yaparak yağ dokusunu homojen bir şekilde alıyor, sonrasında geriye kalan meme dokusunun kademe kademe azaltma şeklinde bir yaklaşım sergiliyorum. Böylelikle aşırı meme dokusu alınmasına bağlı çukurluk probleminin olma ihtimali azalmakta aynı zamanda daha homojen bir görünüm elde ediliyor.

Fıtıklaşmanın Düzeltilmesi

Meme başının ileriye doğru fıtıklaştığı durumlarda yağ dokusu ve meme dokusu çıkarıldıktan sonra, meme başının tam altında bu fıtıklaşmaya sebep olan dokunun yatay bir şekilde kademeli olarak çıkartılması bu fıtıklaşmanın da düzeltilmesini sağlamaktadır.

Meme Başının Çapının Küçültülmesi

Meme içerisindeki yağ ve meme dokusu azaltıldığında deri ile birlikte meme başı da bir miktar kontrakte olarak küçülecektir. Bu hastalarımızın büyük çoğunluğunda yeterli olmaktadır. Bununla birlikte meme başının küçültülmesi meme başının yuvarlak bir şekilde kesilerek daraltılması ile mümkün olmaktadır. Fakat bu ameliyatın iyileşme sürecinde gerginliğe bağlı olarak meme başı çevresinde izin genişlemesi ve meme başının tekrar büyümesi oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Hızlı Ve Fazlaca Kilo Veren Hastalarda Yaklaşım

Bu hasta popülasyonunda ileri derecede sarkık deri kişileri aynı zamanda sosyal olarak da çok rahatsız etmektedir. Bu kişilerde meme başı oldukça aşağıda yerleşimlidir. Fazla meme derisinin yatay bir iz kalacak şeklinde tamamen çıkarılması ve meme başının kesilerek daha yukarıda yeni yerine yerleştirilmesi uygulanan yöntemdir. Meme başı hissi korunarak veya hissi korunmadan sadece bir dövme gibi yukarıda yerleştirilen teknikler mevcuttur. Meme başı hissiyatının korunmadığı teknikte daha çok meme dokusu ve deri çıkartma şansımız mevcut olmakta daha düz bir görünüm elde edebilmekteyiz. 
İLETİŞİM
*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!