fbpx

Fenerbahçe Mah. Lalezar Sk. No:7/9 Kadıköy/IST. +90 (216) 358 21 22

Meme Küçültme Estetiği

Op. Dr. Bora Ok - Plastik Cerrah

Meme Küçültme Estetiği
    Memenin normalden büyük ve sarkık olması kadınlarda yoğun fiziksel ve psikolojik şikâyetlere sebep olabilmektedir. Op. Dr. Bora Ok bu konuda yaptığı uzmanlık çalışması ile hastaların sorunlarını çok yakından izleme ve değerlendirme fırsatı bulmuştur. 

  Baş, boyun, bel ve sırt ağrılarının önemli bir sebebi olup meme alt bölgesinde dermatite bağlı kaşıntı ve kötü koku, omuzlarda meme dokusunun fazlalığına bağlı sutyen basısı gibi bulgulara rastlanmaktadır. Hatta ileri derecedeki olgularda uyku bozukluğu ve solunum sıkıntısı görülebilmektedir. Kıyafet seçimindeki zorluklar, fiziksel aktiviteden kaçış gibi durumlar da bunun sonucudur. Uygun cerrahi teknikler ile yapılan meme küçültme ameliyatları kadınların yaşam kalitesine belirgin fiziksel ve psikolojik faydalar sağlamaktadır.

  • Text Hover
Meme Küçültme Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Meme Büyüklüğü kilo alma ile değişir mi?

Meme, meme dokusu,yağ,deri ve bağ dokularından oluşmaktadır. Buradaki yağ komponenti kilo alıp vermekten oldukça etkilenmektedir. Dolayısıyla kilo alıp verdiğinizde bütün vücutta olduğu gibi bu doğrultudaki değişiklikler meme boyutlarını muhakkak etkileyecektir.Bu etkilenme doğal olarak her bireyde farklılık göstermektedir.

Meme küçültme ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir ?

Burada meme boyutlarının kişinin fiziksel veya psikolojik durmunu ne kadar etkilediği çok önemlidir. Özellikle gigantomasti ( dev meme ) rahatsızlığı olanlarda bu genetik geçişi olan bir durum olmakta çok erken yaşlardan itibaren ciddi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bu durumda kişinin ailesinin onayı ile ve iyi bir değerlendirme ile 18 yaşından önce bu ameliyatlar yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatında ne yapıyoruz ?

Meme küçültmede meme içeriğindeki tüm dokuların küçültülüp şekillendirilmesi yapılmaktadır. Burada ek olarak yaptığımız işlem aynı zamanda sarkık meme başının yukarıdaki ideal meme başı yerleşimi yerine taşınmasıdır. Aynı zamanda sarkık ve ağır meme başı çap olarak da oldukça genişlediğinde bunun .çapının daraltılması da gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla her meme küçültme ameliyatı aynı zamanda bir meme dikleştirme ameliyatıdır diyebiliriz.

Meme küçültme ameliyatında kesi yerleri nerelerdedir ?

Öncelikle meme başının çapı daraltılıp meme başı yukarıya taşınacağından buna bağlı olarak meme başı etrafında bir kesi, sarkıklık miktarına bağlı olarak aşağıya doğru dik bir kesi ve meme altı bölgesinde ise yatay bir kesiyi içermektedir. Meme başından aşağıya doğru olan dik kesi ile meme içten dışa ve dıştan içeriye dikey düzlemde toparlanır. Alttaki yatay kesi ile de meme yukarı taşındığından altta biriken fazlalık doku çıkartılır. Bu kesi şekline ters T şeklinde izli meme küçültme ameliyatı denir. Sarkıklık miktarının az olduğu durumlarda sadece dikey kesi (lolipop şeklinde iz )yeterli olabilse de uzun zamandır buradaki fazlalığın hastalarımızı izden daha fazla rahatsız ettiğini gördüğümden yatay kesiyi meme küçültme ameliyatında rutin olarak yerleştirmekteyim. 

Meme küçültme ameliyatı hangi tür anestezi ile yapılır ?

Meme küçültme ameliyatı, genel anestezi altında uygulanmaktadır. 

Meme küçültme ameliyatı süresi nedir ?

Meme küçültme ameliyatı meme dokusunun büyüklüğüne de bağlı olarak 1 ile 3 saat arasında sürebilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı ağrılı mıdır ?

Meme küçültme ameliyatı genellikle kas dokusu korunarak yapılan bir ameliyat olduğundan ağrısız bir ameliyattır. Ameliyat sonrası kesi yerlerinde hafif bir acı hissi olabilir. Bu normaldir ve birkaç saat sonra bu his de azalmakta rutin olarak kullanılan ağrı kesiciler oldukça yeterli gelmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında dikiş alımı ne zaman olur ?

Meme küçültme ameliyatında bütün kesi yerlerini eriyebilen dikişler ile ve dikiş materyali deri altında kalacak şekilde yerleştirmekteyim. Dolayısıyla bir dikiş alımı gerekmemektedir.

Meme küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı ?

Her cerrahi müdahaleden sonra iz olur. Ameliyat izlerinin ne kadar olacağı dikiş tekniği kişinin yapısal özellikleri ,yaranın gerginliği ve iyileşme potansiyeli ile alakalıdır. Yapılan çalışmalarda ve klinik gözlemlerimizde meme küçültme ameliyatında iz hastalarımızın birincil şikayetleri arasında yer almamaktadır. Tavsiyelerimize uyulması ile birlikte ortalama 1-1.5 yıl içerisinde oldukça az belirgin bir hale gelmektedir.

Meme küçültme ameliyatının iyileşme süresi ne kadardır ?

Hastalarımız ameliyatın hemen sonrasında rahatlıkla kişisel ihtiyaçlarını giderebilirler. 5. günden itibaren rahatlıkla dışarıda dolaşabilirler.Ameliyat sonrası yara iyileşmesinin oluştuğu 3. haftaya kadar fiziksel aktivede dikkatli olunmasını önermekteyim. Kendinize özel durumlar ile ilgili her zaman doktorunuza danışmanızı öneririm.

Meme küçültme ameliyatından sonra ne zaman spora başlayabilirsiniz ?

Meme küçültme ameliyatında hafta sonra hafif sporlara başlanabilir. 8 haftadan önce ağır egzersizlere geçilmemesini önermekteyim.

Meme küçültme ameliyatında sonra duşa banyoya ne zaman girebilirim ?

Ameliyat kesi yerlerinizi su geçirmeyen bantlar ile kapatılması sonrası 2. günden itibaren duş alabilirsiniz. Bu kişiden kişiye yaranın durumuna göre değişmektedir. Ben genel olarak 5. günden sonra veya kontrole gelinmeden önce hafif bir duş alınmasını önermekteyim

Meme küçültme ameliyatı sonrası ne zaman denize,havuza girebilirim ?

Meme küçültme ameliyatında bazı durumlarda kesi yeri uzun olabilmekte bu durumlarda minimal çıklıklar oluşabilmektedir. Bu normal bir durumdur ;Fakat özellikle her alanda tam iyileşme olmadan havuz ve denize girmenizi önermem. Öncesinde doktorunuza danışarak ameliyat bölgesinin son durumunu değerlendirmek en sağlıklı yol olacaktır.

Meme küçültme ameliyatından sonra hastanede kalmak gerekli midir ?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında iyi bir takiple 8 saat sonra hastalarımı taburcu edebilsem de hastalarımın çoğu bir gece hastanede kalmayı tercih etmektedir.
İLETİŞİM
*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!