fbpx

Fenerbahçe Mah. Lalezar Sk. No:7/9 Kadıköy/IST. +90 (216) 358 21 22

ZAYIFLAMA AMELİYATLARI SONRASI ESTETİK

Zayıflama Ameliyatları Sonrası Estetik

Obezitenin insan sağlığını olumsuz etkileyen yaygın bir toplumsal sağlık sorunu olduğu gerçeği ile son yıllarda buna yönelik ameliyatlar başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.  Bu ameliyatlar ile kişiler obezitenin verdiği veya ileride verebileceği metabolik hasarlardan kurtulmakta aynı zamanda ruhsal açıdan kendilerini daha iyi hissetmekte ve toplumsal katkıları da artmaktadır.


Bu ameliyatlar sonrasında kişilerin yaşadığı fiziksel değişimlerden en önemlilerinden biri derideki sarkmalardır. Bu sarkmalar sıklıkla meme, karın, kol ve bacaklarda olmakta aynı zamanda sırtta ve yüz bölgesinde de görülmektedir.  Sarkıklık derecesin belirleyen en önemli faktör derinin elastikiyet derecesidir. Kişinin yaşı, genetik özellikleri verdiği kilo miktarı ile orantılı olarak değişiklik gösterebilmektedir.


En sık gerçekleştirdiğimiz ameliyatlar karın germe, meme dikleştirme ve protez ameliyatları, kol ve bacak germe, boyun ve yüz germe cerrahileridir. Yaklaşım olarak kişinin rahatsızlık derecesine bağlı olarak kararımızı değişebilse de öncelikle gövde ve meme dikleştirme ameliyatlarını sonrasında kol ve bacak ve en son yüz bölgesine yönelik müdahaleleri önermekteyim.

  • Hemen Randevu Oluştur
  • Hemen Randevu Oluştur

Karın bölgesi ve 360 derece gövde germe ameliyatları

Bu kişilerde klasik karın germe ameliyatları yanında yan bel bölgesi veya arka bel bölgesindeki deri fazlalığının alınması amacıyla bel germe ameliyatları da uygulanmaktadır. Bu çepeçevre bir fayda sağlamakta aynı zamanda önde genital bölgenin arkada ise popo bölgesinin de gerilmesiyle görüntü olarak daha iyi sonuçlar elde edilmektedir.
Sırtta sutyen bölgesindeki deri sarkıklığı sadece direkt olarak bu derinin çıkarılmasından fayda görmektedir. Burada ameliyat kesisinin sutyen çizgisi içerisinde kalmasına dikkat edilmektedir.
Popo sarkıklıklarında en etkin tedavi yöntemi popo germe ameliyatlarıdır. Direkt olarak bel bölgesinden yapılan martı kanadı şeklindeki kesiler ile aşağıya doğru düşmüş popo fazla deriler ile birlikte kaldırılmaktadır. Hacim gereken durumlarda bu ameliyatlara popo kası içerisine yerleştirilen popo implantları da eklenmektedir.

Meme şekillendirme ameliyatları

Genel olarak meme dikleştirme ameliyatları meme başının daha yukarıda olan anatomik yerine yerleştirilmesi ve fazla derilerin alınmasını içerir. Obezite cerrahisi sonrasında ortaya çıkan bu fazlalığın aynı zamanda memeye hacim kazandırmada bir destek görevi olarak kullanılması sık yaptığımız bir uygulamadır. Genellikle bu ameliyatlara silikon implantlar da eşlik etmektedir. Deri elastikiyeti zaten bozulmuş hastalarımıza büyük hacimli protezleri önermemekteyim. Derinin taşıma kapasitesinin üzerinde konulan implantlar kimi zaman fazlaca sarkmalara sebep olabilir. Bu neden ile memede dolgunluk sağlayacak en küçük hacimli protezlerin yerleştirilmesi orta ve uzun vadede faydalı olacaktır. Unutulmamalıdır ki deri elastikiyeti bozuk olan kişilerde buna bağlı olarak derinin tekrar sarkması daha küçük ölçekli ikincil müdahaleleri gerektirebilir. 

Kol ve Bacak germe

Genelde ikisini birlikte uyguladığımız ameliyatlardır fakat ihtiyaca göre değişiklik gösterebilir. Bu hastalarda sarkıklık ağırlıklı olarak deriye bağlı olduğundan direkt deri çıkarma ameliyatları şeklinde planlanır. Sarkıklık derecesine bağlı olarak dirsekten başlayıp koltuk altına doğru ilerleyen ve çoğu zaman meme dış bölgesindeki sarkıklığı da almak için bu bölgeye doğru giden bir iz gereklidir. Kol germe ameliyatlarında ameliyat izini karşılıklı iletişim duruşunda veya arkadan belirgin olmayacak şekilde planlamak hasta memnuniyetini arttırır. Bu nedenle bu izlerin hastaya göre belirlenmesi ne önde kalacak ne de arkada kalacak şekilde planlanması gerektiğini düşünmekteyim. İzler, zayıflamış hastalarda 1, 1,5 yıl içerisinde oldukça belirsiz hale gelse de bu hem cerrahi tekniğin hem de hastanın deri yapısı ve iyileşme kapasitesiyle ilgili aynı zamanda önerilerimize uymasıyla da bağlantılıdır. Kol ve bacak germe ameliyatlarını takiben ortalama 3 hafta sonra egzersizlere başlanabilir fakat kol ve bacak ağırlıklı egzersizleri için tamamen yara iyileşmesini beklemek gerekir. Bu süre ortalama 6 haftadan itibarendir. 

Yüz germe ameliyatları

Zayıflama ameliyatları sonrasında en belirgin değişiklik boyun bölgesinde olmaktadır. Gıdıda ve boyun yan taraflarındaki sarkıklıklar anatomik olarak da kişinin bu bölgede sarkıklığa eğilimi var ise (özellikle alt çenenin geride olduğu durumlarda ) kişiye rahatsızlık vermektedir. Bu durumda klasik boyun germe ameliyatının yanına gıdı bölgesindeki kasların sıkılaştırılması ve çene ucunun daha belirgin olmasını sağlayan implant veya yağ dolguları eklenebilir. Orta yüzde ve yanaklardaki sarkıklıklar için klasik yüz germe ameliyatları, kısa izli yüz germe ameliyatları, orta yüz germe veya yanak bölgesine yağ dokusuyla hacim verme ameliyatları birlikte uygulanabilir. Yine kaş sarkıklıkları saçlı deriden yapılan kaş kaldırma ameliyatları ile düzeltilir.
İLETİŞİM
*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!